Jak stworzyć plan oświetlenia?

Jak stworzyć plan oświetlenia?

Tworzenie planu oświetlenia

Jeśli budujesz nowy dom, albo przeprowadzasz większy remont, zaplanuj i przygotuj instalację elektryczną w tym samym czasie co hydrauliczną. Większość z nas musi się niestety dostosować do istniejącej instalacji, ale strategicznie myśląc, uda się stworzyć oświetlenie, które będzie dla nas odpowiednie.


Na początek:

Zacznij od spaceru po pokojach z notatnikiem. Zadaj sobie następujące pytania:
•    Do czego będę używać tej przestrzeni? Wypisz wszystkie możliwe sposoby użytkowania – w salonie na przykład może się uczysz, dzieci odrabiają prace domowe, szyjesz, pracujesz przy komputerze? Czy jadasz w kuchni czy może na kolanach przed telewizorem?
•    Czy masz ulubione przedmioty, które chcesz uczynić szczególnie widocznymi? A może to jest obraz albo roślina? Zapisz to wszystko, bo to określi, jak wybrać oświetlenie punktowe.
•    Kto używa tego pokoju? 60-latek potrzebuje 15 razy silniejszego światła do czytania niż 10-latek.
•    O jakich porach dnia będziecie przebywać w tym pokoju? Kiedy wpada światło słoneczne?


Tworzenie planu - oświetlenie:

  1. Teraz narysuj na papierze lub w aplikacji komputerowej plan pokoju, który pomoże Ci wybrać najlepsze miejsca, w których umieścisz oświetlenie. Zaznacz urządzenia, których nie da się przemieścić, jak n.p. drzwi i okna.
  2. Następnie zaznacz, w jakich kierunkach ludzie będą patrzeć, przebywając w tym pomieszczeniu.
  3. Zaznacz istniejące gniazda. W wielu domach jest ich za mało i trzeba albo to zmienić albo się do tego dostosować.
  4. Zaznacz, gdzie powinny się znajdować włączniki światła. Bardzo ważne są te przy wejściach i wyjściach w domu – muszą być umieszczone tak, by nie trzeba było ich szukać.
  5. Zaznacz miejsca, w których umieścisz duże meble – kanapy, łóżka, szafy itp.

Pomyśl również o praktycznej stronie – na przykład, czy będzie dostęp do żarówek, żeby je wymienić.


Ważne uwagi:

Chociaż traktujesz każdy pokój jako osobne pomieszczenia, weź również pod uwagę charakter całego domu. Przemieszczanie się między bardzo jasnymi i bardzo ciemnymi wnętrzami może być niebezpieczne... Wykorzystaj światło, żeby połączyć pokoje ze sobą.

Nie stwórz zbyt skomplikowanego systemu oświetlenia. Można wykorzystać jedną lampę, z której strumień światła można skierować w różne strony.


Obwody elektryczne:

Czy chcesz włączać wszystkie światła jednocześnie czy osobno? Zastanów się nad regulowanym natężeniem światła.
Najlepiej jest stworzyć kilka obwodów w każdym pokoju, każdy z regulacją i nie więcej niż dwiema lampami, które włącza się przyciskiem umieszczonym na ścianie. Spróbuj nie umieszczać więcej niż 3 włączników na jednym panelu. W przeciwnym razie nigdy nie zapamiętasz, który do czego służy.


Światło słoneczne

Jakość światła zależy od kierunku geograficznego.
Okna północne – zimne i ostre światło, rzadko kiedy wpada bezpośrednio do pokoju. Artyści wybierają studia z oknami wychodzącymi na północ, ponieważ takie oświetlenie wiernie oddaje kolory.
Okna wschodnie – jasny pokój z samego rana, potem długie cienie i bez słońca w późniejszych porach dnia. Najlepiej wykorzystać sztuczne światło, aby skontrolować oślepiający blask i zmaksymalizować dostępne światło w północnych i wschodnich pokojach.
Okna południowe – ciepłe światło przez cały dzień, zmienia się w ciągu dnia i roku. Słońce południowe jest zazwyczaj tak silne, że spłaszcza całą przestrzeń. W południowych pokojach najlepiej urządzić kuchnię, obszary, gdzie skupia się życie rodzinne i wszystkie pokoje, w których spędza się najwięcej czasu.
Okna zachodnie – światło wpada w najgorętszej porze dnia. Późnym popołudniem w pokoju będą długie cienie i miękkie światło


Rodzaje oświetlenia

Światło główne
Gra wieczorem rolę światła słonecznego i zazwyczaj daje je centralna wisząca lampa (żyrandol) – pozostałość z czasów lamp gazowych. Może ona być źródłem większości problemów oświetleniowych, ponieważ tworzy ona wrażenie płaskiego wnętrza.
Kiedy jednak dodamy więcej rodzajów lamp, wnętrze nabierze wspaniałego, zmiennego charakteru. Mogą to być kule przyczepione do sufitu, kinkiety, reflektorki skierowane w dół lub w górę oraz standardowe lampy.


Światło podkreślające
Daje ono fakturę, skupienie i kształt do światła głównego, dodaje głębię i cień, z cieniami w niektórych kątach i mocnym światłem w innych. Jest ono tworzone przez zestawienie halogenowych reflektorków, lamp święcących do dołu lub do góry, lamp wiszących nad stołami i kinkietów.
Kiedy już zdecydujesz, gdzie umieścić podstawowe lampy, zastanów się, jakie przedmioty chcesz szczególnie wyróżnić.
Szkło – podświetl od spodu lub z tyłu. Z dołu: umieść rządek halogenowych reflektorków o niskiej mocy pod półką lub świetlówkę schowaną w oprawie. Od tyłu: wykorzystaj świetlówkę a nie halogen, który da nieodpowiedni efekt.
Książki – przypnij reflektorek do półki
Zdjęcia i obrazy – jest to dość duże wyzwanie. Jeśli są za szkłem, staniemy przed problemem odbić światła. Żeby uniknąć powstawania odbić i równo oświetlić obraz, trzeba wykorzystać żarówkę, która da szeroki strumień światła. Można również zamontować na suficie reflektorek i skierować go na najważniejszy punkt obrazu.
Rośliny – najpierw dowiedz się, czy roślina lubi dużo światła. Żeby oświetlić dużą roślinę, użyj lampę dającą strumień światła do góry lub reflektor zamontowany w podłodze za doniczką. Światło odbije się od sufitu, skieruje ponownie na roślinę i stworzy niezwykłe cienie.


Światło zadaniowe
To oświetlenie potrzebujesz, żeby wykonać konkretne prace, np. pracę przy komputerze, gotowanie, rysowanie, czytanie lub szycie.
-Wybierz lampkę, którą da się przekształcać na różne sposoby – zmieniać kąt oraz wysokość
-Możesz wykorzystać tańsze przypinane lampki, które mają taką zaletę, że można je przenosić na inne miejsce.
-Taka lampka musi być przystosowana do przynajmniej 60-cio watowej żarówki
Lampka na biurku musi być umieszczona po drugiej stronie, niż ręka, którą będziemy wykonywać pracę. W przeciwnym razie, w miejscu pracy będzie cień.